W A S Z E    P Y T A N I A   /  y o u r   q u e s t i o n s

Z czego budujemy nasze domy?

 

Stosowany przez nas system SOLID WOOD MODULE  to domy w konstrukcji z litego drewna.

Nasza manufaktura stosuje wyłącznie drewno importowane z Austrii. Stosujemy certyfikowane drewno klejone KVH (Konstruktionsvollholz) i drewno klejone warstwowo BSH (Brettschichtholz) , C24 oraz płytę świerkową 3PLY.  Stosowane przez nas drewno jest suszone komorowo, dzięki czemu jest odporne na szkodniki, gdyż ścięte wewnątrz białko nie stanowi już dla szkodnika pożywki. Jest strugane co daje lepsze zabezpieczenie przeciwogniowe niż chemiczna impregnacja.

 

 

Dlaczego domy z drewna?

 

Żaden inny materiał nie łączy w sobie tak wielu pozytywnych cech. Między innymi chodzi o zrównoważony rozwój i zdrowie  przyszłych użytkowników domu  oraz pracowników w całym procesie powstawania obiektu.  Jako surowiec odnawialny drewno łączy w sobie ekologię z ekonomią.

Jest to materiał naturalny, a więc  zdrowy dla człowieka.  Zależy nam na tworzeniu zdrowej przestrzeni do życia i ochronie środowiska naturalnego.

Stosujemy przyjazne środowisku, "zdrowe", naturalne i certyfikowane materiały. Starannie analizujemy ich skład.  Zaprojektowaliśmy domy również z myślą o ich recyklingu.

Stosując materiały proste do odzyskania, przetworzenia, dbamy o ekologię podczas całego cyklu życia naszych budynków.

Zastosowanie drewna i materiałów drewnopochodnych jesteśmy w stanie przekazać klientom dom zdrowy, bezpieczny i  ekologiczny, co w technologii tradycyjnej w zasadzie jest nieosiągalne bo niemożliwością jest wyeliminowanie wszystkich elementów szkodliwych czyli tzw. "chemii budowlanej" i tworzyw sztucznych.

Dlatego budujemy wyłącznie z drewna. Wszystkie materiały jakich używamy do budowy są bez klejów z formaldehydem. Nie znajdziecie u nas folii czy styropianu. 40 cm izolatorem wszystkich przegród jest wełna drzewna lub wełna mineralna spajana klejem na bazie naturalnych składników (skrobia ziemniaczana).

ZDROWY DOM, ochrona przyrody i społeczna odpowiedzialność to nasze priorytety.

Należy również zaznaczyć iż dom drewniany daje szczególny mikroklimat sprzyjający samopoczuciu i zdrowiu mieszkańców. Olejki eteryczne zawarte w drewnie działają wyciszająco, uspokajająco na nadszarpnięte codziennymi wyzwaniami nerwy. Ciepło powierzchni drewnianych ścian, sufitów i podłóg daje poczucie przytulności i bezpieczeństwa. Ten materiał szlachetnie się starzeje i jest ponadczasowy.

 

 

   

Jaka jest trwałość domów drewnianych?

 

Trwałość naszych domów drewnianych jest podobna jak domów budowanych w tradycyjnej technologii murowanej. I podobnie jak w budynku murowanym należy o budynek dbać i nie dopuszczać do jego nadmiernej degradacji.  Jeżeli zaobserwujemy gdzieś uszkodzenie, w które może wniknąć woda, to nie należy zwlekać z naprawą uszkodzonego miejsca, by nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń budynku.

Myśląc o trwałości obiektów w związku z ich technologią budowy..zaniedbanie domu w technologii tradycyjnej może równie dobrze doprowadzić do stanu nadającego się tylko do rozbiórki. Jeśli chodzi o budownictwo drewniane są  tego typu obiekty zbudowane i kilkaset lat temu, które zadbane będą stały następne set lat.  Należy zwrócić uwagę na fakt, że więźba dachowa w każdym murowanym domu jest wykonana z drewna i to nikogo to nie martwi. Niestety stosowane w Polsce drewno jest słabej jakości. Główny problem to brak jego obróbki mechanicznej ( strugania zabezpieczającego przed szkodnikiem i przeciwpożarowo ). Powszechnie stosowane na naszym rynku chemiczne zabezpieczanie drewna ( tzw "kąpanie") jest procesem niewystarczającym, zabezpieczającym drewno powierzchniowo i czasowo, a szkodliwym dla środowiska i przyszłych mieszkańców. Nasza manufaktura takiego drewna nie stosuje. Zakupujemy w Austrii najwyższej jakości drewno certyfikowane.  Nasze domy są zdrowe dla jego mieszkańców dlatego szeroko rozumiana "chemia budowlana" jest przez nas wyeliminowana.

 

 

 

Moduły.. co to takiego ?

 

Nasze domy realizujemy w formie konstrukcji modułowej. Dom składa się z modułów czyli ramo-klatki przestrzennej z drewna litego, w zastępstwie powszechnie stosowanej  ramo-klatki stalowej. Dzięki zastosowaniu drewna wyeliminowaliśmy np. mostki termiczne. Domy prefabrykowane modułowe zawsze u nas są energooszczędne.

Zastosowanie do budowy wyłącznie drewna czyni budynek ekologicznym, poprzez stosowanie materiałów jednorodnych i tożsamych. Nasza ramo-klatka to solidna konstrukcja z drewna litego, czyni dom solidnym i trwałym. Różnice w stosunku do klasycznie realizowanych budynków drewnianych są jednoznaczne: nasze nowoczesne domy nie są budowane według metody konstrukcji szkieletowej ale są budowane w konstrukcji z litego drewna.  Waga naszego domu porównywalna jest do wagi domu z bloczków gazobetonowych. Waga 1go modułu przekracza 8 ton a waga a 1 pakietu szklenia w module to 3 tony.  Dom powstaje z zestawienia ze sobą poszczególnych modułów, tworząc budynek nie odbiegający swym wyglądem od powszechnie budowanych domów.  Zaletą jest fakt,  iż nasz obiekt można ponownie rozłączyć i przetransportować w inne miejsce. I wreszcie żaden dom DA nie jest jak każdy inny, ponieważ ułożenie  modułów w odmiennych układach funkcjonalnych może być różne. Moduły mogą być przegrupowywane prawie bez ograniczeń.

 

 

 

Dlaczego warto zamówić dom modułowy?

 

Dom modułowy ma wiele zalet. Dawno minęły czasy, gdzie konstrukcje modułowe kojarzone były jedynie z tanią, nieatrakcyjną architekturą.

Obecnie szczególnie cenione za możliwość prostego zaplanowania procesu budowy własnego domu, za jego szybkość i jakość.

 

Nasz dom modułowy to:

 - dom realizowany w hali manufaktury, a nie pod tzw. "chmurką" na placu budowy, co oznacza jakość i kontrolę budowy oraz brak zmartwień inwestora, gdyż jako architekci i konstruktorzy  realizujący domy we własnej manufakturze, zajmujemy się całym procesem budowy, od projektu, po realizację obiektu i wnętrza.

- to krótki czas montażu na działce. Montaż modułów to tylko 1 dzień, a po podłączeniu do mediów można od razu rozpocząć eksploatację budynku,

- to sucha metoda budowy pozwalająca skrócić czas realizowanej budowy, w przeciwieństwie do technologii "mokrych", gdzie reżim technologiczny stworzy przestoje dla realizowanych po sobie prac,

- to możliwość realizacji domu wraz z wnętrzem, dom może przyjechać wykończony na Państwa działkę, A spójność architektury i wnętrza to tylko jedna z tego zalet,

- pozwolenie na budowę można realizować gdy dom już buduje się w hali,

- to oszczędność czasu i zaangażowania inwestora,

- możliwość realizacji domu "pod klucz", dom przyjeżdża gotowy na działkę.

 

a to tylko niektóre z nich...

 

 

 

Jaka jest różnica pomiędzy domem prefabrykowanym a modułowym?

 

Znacząca ilość domów prefabrykowanych na światowym rynku  to domy prefabrykowane ścianami (płytami), zatem proces realizacji poszczególnych elementów domu realizowany jest w hali ale cała reszta czyli złożenie domu w całość ( w bryłę), przeprowadzenie instalacji, wykończenie elewacji i wnętrz odbywa się nadal na placu budowy / na działce., co czyni proces podobnym do budowy metodą tradycyjną. Natomiast nasz dom modułowy prefabrykowany w całości powstaje w hali, aż po wykończenie wnętrz i jako gotowy obiekt jest przewożony w formie modułów na działkę.

Zatem dom modułowy jest obiektem prefabrykowanym ale nie każdy dom prefabrykowany to dom modułowy.

Kolejną znaczącą różnicą pomiędzy naszymi domami modułowymi a tradycyjnymi domami prefabrykowanymi  jest taka, że nasze budynki to duża ilość przeszkleń w połączeniu ze smukłymi elementami konstrukcji nośnej.  Gdybyśmy chcieli ( gdyby klient chciał) możemy przeszklić wszystkie elewacje budynku, zachowując konstrukcję w niezmienionej formie, bez nadproży czy dodatkowych podpór, co czyni naszą architekturę niezwykle elastyczną dla dowolnego otwarcia przestrzeni wewnętrznej , dla przeróżnych realizacji, z dbałością o wysokiej jakości detal. Dom DA łączy w sobie zatem najlepsze cechy nowoczesnej i tradycyjnej architektury.

 


 

Czy duże szklenia to problem?

 

Wręcz przeciwnie, nasi klienci twierdzą,że duże szklenia to właśnie zaleta naszych domów, i takich szkleń bez widocznych ram okiennych nie ma w ofertach innych producentów domów.

Widok rozpościerający się z każdego pomieszczenia, szklana fasada optycznie powiększająca wnętrze, czyniące je jasnym i niezwykle przestronnym  oraz zaproszenie ogrodu/widoku do środka to atut naszych domów nie do przecenienia.

Stosujemy bezpieczne hartowane szkło trzyszybowe, dwukomorowe,  gdyż przeszklona elewacja musi zachowywać się tak samo jak ściana izolowana termicznie. Nasze duże szklenie daje widok z każdego pomieszczenia ( nie ma pomieszczeń gorszych i lepszych), zyski pasywne ze słońca ( energooszczędność budynku).

Zadaszenie szklanej elewacji w ekspozycji południowej zabezpiecza przed nadmiernym nagrzaniem budynku. Z jednej strony ciepło w domu, a z drugiej strony dom nie morze przegrzewać się z powodu otwarcia fasady. Dom oczywiście można wykonać w usytuowaniu na widok północny. W ekspozycji północnej szklenie po prostu nie wymaga już, chroniącego przed działaniem słońca, zadaszenia.

W budynku zastosować można sunbreakery, żaluzje fasadowe szczególnie gdy ekspozycja budynku jest mieszana ( pd-zach, pn-zach itp), gdzie penetracja słońca wschodniego i zachodniego  jest duża.  Z każdym z klientów omawiamy wady i zalety danego usytuowania obiektu względem stron świata. Nie zawsze działka i warunki zabudowy pozwalają na pożądane usytuowanie domu.

A mycie dużych okien zdaje się być nawet prostsze niż wielu małych :)

 

 

 

Dlaczego dom modułowy a nie metodą gospodarczą?

 

To co cenią nasi klienci to czas, który zyskali nie zajmując się samodzielnie całym trudnym procesem, często wieloletnim, budowy.

To dla klienta rezygnacja ze stresu w podejmowaniu bez odpowiedniej wiedzy wielu skomplikowanych decyzji.  Budowa to proces skomplikowany logistycznie, czasowo i ekonomicznie.

Biorąc na własne barki prowadzenie budowy "metodą gospodarczą" nigdy nie wiemy czy zrealizujemy budowę w zakładanym czasie, bez komplikacji/omyłek i w jakim ostatecznie budżecie.

Należy pamiętać,że projekt i wizualizacja rzadko ostatecznie (z powodu wcześniej podanych aspektów) pozostają zrealizowane w założonej formie jeśli chodzi o budowanie "metodą gospodarczą".

Atutem naszej manufaktury jest to, że zajmujemy się całym procesem w jednym miejscu. Tu powstaje projekt i jest realizowany obiekt.

 

 

 

Dlaczego dom z manufaktury a nie z fabryki?

 

Nie tylko my uważamy, że osobisty kontakt z klientem jest szczególnie ważny.  Działanie w skali manufaktury nam to umożliwia. W czasie realizacji inwestycji mają Państwo nasze pełne, profesjonalne wsparcie. Ponad to mała skala pozwala nam na zindywidualizowanie oferty. Dom "na miarę" to domy DA.  Jeżeli na tym Wam zależy to nasza oferta jest dla Was.

 

 

 

 Czy w naszym domu  można zamontować fotowoltaikę?

 

Tak. Możesz nasz dom zamówić wraz z fotowoltaiką.

Jeżeli proces montażu fotowoltaiki nie następuje na etapie realizacji obiektu nasze domy mają standardowo przygotowaną instalację do prostego jej montażu  w przyszłości.

 

 

 

Cały dom jest na prąd, co się stanie gdy zostanie zawieszona dostawa prądu, czy dom powinien w związku z tym posiadać w razie czego kominek ?

 

Instalacja w naszych domach  pozwala również korzystać z prostego przełączenia na agregat prądotwórczy czy bank/baterię.

Dom jest tak dobrze izolowany iż temperatura w czasie zaniku prądu w okresie zimowym spada niezwykle wolno. Sprawdziliśmy to w okresie 3 dni zaniku prądu, temperatura spadała ok. 1 stopnia dziennie* ( * dane zależne od temperatury zewnętrznej i formy korzystania z obiektu np. otwieranie drzwi, okien, gotowanie itp.)

Niestety utrzymanie temperatury w budynku nie jest jedyną pożądana cechą przy "zaniku prądu", dlatego proste zasilanie obiektu w energie elektryczną poprzez agregat prądotwórczy zapewni komfortowe użytkowanie budynku czyli korzystanie z oświetlenia, wentylacji, zasilania lodówki czy płyty kuchennej ( światło, gotowanie).

Zatem standardowy, zapobiegawczo preferowany przez klientów montaż tzw "kozy" czy kominka jak wyżej wykazujemy, nie rozwiązuje całkowicie  problemu wstrzymania dostaw prądu dla budynku jednorodzinnego, aby móc w trybie awaryjnym w owym czasie z niego korzystać.

 

 

Czy w domu można zamontować wall-box-a?

 

Tak. Możesz nasz dom zamówić wraz z wall-boxem do ładowania samochodu elektrycznego czy hybrydy.

Ładowarka samochodowa ma jeszcze jedną zaletę - w przypadku zaniku prądu nasz dom można zasilać zwrotnie czyli z samochodu elektrycznego :)

 

 

c.d.n.

 

 

 

 

 

 

 

 

D O M   A R C H I T E K T Ó W 

architects  Emilia Durka + Walenty Durka


2014 Dom Architektów. Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved . Made by Dom Architektów.

Wszelkie materiały, w szczególności zdjęciowe, graficzne i tekstowe oraz ich układ stanowią własność prawnie chronioną prawem autorskim i innymi przepisami dotyczącymi ochrony własności intelektualnej. Kopiowanie dla celów własnych, komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja i publikacja bez pisemnej zgody właściciela są zabronione.